Prvý deň v MŠ

ČO BUDE DIEŤA POTREOVAŤ V MATERSKEJ ŠKOLE
 
Prosím, všetky hygienické potreby aveci nechajte v šatňovej skrinke. Pani učiteľky si ich zo skrinky vyzdvihnú po priamej činnosti s deťmi.
 
Prvý deň v materskej škole:
  • papučky (so svetlou podrážkou a pevnou pätou)
  • pyžamko
Hygienické potreby:
  • toaletný papier - 4 ks
  • kozmetické vreckovky v krabičke - 2 ks
Náhradné oblečenie do skrinky:
  • tričko - 2 ks
  • tepláky, resp. legíny - 2 ks
  • ponožky - 2 ks (v zimnom období pančušky a tielko - 2 ks)
  • spodné prádlo - 2 ks
  • v prípade použitia je potrebné náhradné oblečenie doplniť
Pitný režim v čase pobytu vonku:
  • fľašu s čistou vodou - každý deň čerstvú
 
 

7 tipov ako uľahčiť dieťaťa nástup do MŠ

Nástup do škôlky je veľká vec. Tak ako pre dieťa samotné, tak i pre mamu. Doteraz tvorili jednotu, všetko robili spolu alebo aspoň vedľa seba. Zmena je to naozaj veľká. Pre dieťatko je to väčšinou prvá integrácia do spoločnosti.

 

Ako dieťatku túto zmenu uľahčiť a ako ho, čo najlepšie pripraviť?  Nech sa páči, tu je niekoľko tipov a rád.

 

1. Odrazovým mostíkom je psychická pohoda matky. Keď je mama pokojná a stotožnená so skutočnosťou nechať dieťa v opatere škôlky, je pevná v rozhodnutí, tak dieťatko tento signál zachytí a bude mu akou takou základňou pri emočne náročnom nástupe.

 

2. Úprimnosť. Nesnažte sa škôlku za každú cenu glorifikovať. Nesľubujte dieťatku nič, čo nemôžete zaručiť (pani učiteľka bude milá a usmiata..., budeš mať plno kamarátov ...). Váš syn alebo dcéra vám plne dôverujú a veria Vašim slovám, nesklamte ich dôveru. Popisujte škôlku reálne, nevymýšľajte si. Aj vety typu, bude tam veľa nových hračiek, si radšej odpustite. Táto informácia dieťa až tak veľmi nezaujíma. Zoznámte ho radšej s režimom dňa v škôlke, čo sa tam bude diať a v akom slede. Aj to, aké rituály budete spolu robiť od začiatku dňa a ako prídete spolu do škôlky. Rituály dávajú deťom pocit istoty, dokážu predvídať a nie sú potom bezmocné. Toto všetko môžete zakomponovať i do hry "na škôlku". Vhodným pomocníkom vám môže byť rovnako detská kniha so škôlkárskou témou. Tie vám vytipujeme v samostatnom článku.

 

3. Nepredlžujte zbytočne čas lúčenia v šatni. Ale zároveň ani neunikajte zo šatne ako lupič, ktorý nechce, aby je ho odchod dieťatko videlo. Zmiznúť, či tváriť sa, že idete len na okamih preč, nie je správne. Doprajte si svoju rozlúčku, aká je najláskavejšia pre vášho drobca, a potom sa už musí ísť.

 

4. V čase adaptácie a kým si celkovo dieťatko na škôlku zvykne, rozhodne nevnášajte do jeho programu dňa krúžky a iné riadené voľnočasové aktivity. Niektoré deti prichádzajú zo škôlky domov emočne veľmi unavené a jediné, čo ešte zvládne je hra, pri ktorej ich nikto neorganizuje a môžu si robiť čo chcú. Ak sa dieťatko bude nevyhnutne zúčastňovať nejakej ďalšej aktivity, potom by bolo ideálne, aby táto aktivity prebiehala spolu s mamou resp. rodičom.  

 

5. Môžete dať dieťatku návod, ako si v škôlke poradiť s bežnými situáciami, od zlepšovákov pri obliekaní cez vyjadrenie svojich potrieb vo vzťahu k učiteľke, či spolužiakom.

 

6. Nebuďte prekvapení. ak prvé dni prebehnú relatívne pokojne a až následne vás Vaše dieťatko za hurónskeho vreskotu pevne chmatne okolo krku a nebude chcieť, aby ste odišli. Niektorí sa zo začiatku rozkukávajú a keď zistia, že mama to myslí vážne, začnú prejavovať evidentný nesúhlas.

 

7. Dodržujte dané sľuby. Nehovorte dieťatku, že poň prídete niekedy po obede, keď v skutočnosti prídete až pred záverečnou. Dieťa sa na váš sľub upriami a akýkoľvek čas od obeda už bude k nevydržaniu, nehovoriac o narušení jeho dôvery k vám.

 

A nezabúdajte, že každým dňom to bude lepšie a lepšie. Treba byť láskavý, empatický a pevný v postojoch a rituáloch.

 

Zdroj: babyknihy.sk/tipy-triky/ako-ulahcit-dietatu-nastup-do-skolky-tipy